Informační systém kvality ovzduší Zlínského Kraje
patří obecně mezi informační systémy, které buď signalizují zhoršenou kvalitu ovzduší (smogové varovné systémy), nebo jejich informace slouží k udržení vysoké kvality ovzduší. Jsou ovšem případy (epizody), kdy i takový systém v zachovalém prostředí zaznamenává situace, kdy dochází k překračování imisních limitů v dané měřené lokalitě.
Cílem projektu „Informační systém kvality ovzduší ve Zlínském Kraji (ISKOZ) je objektivně poskytovat veřejnosti aktuální informace o kvalitě ovzduší v systému on-line. Vzniká tak veřejně přístupný informační systém, který bude sloužit jak obyvatelstvu, školám, tak v rozhodovacím procesu výkonu státní správy i samosprávy. Výstupy tohoto projektu jsou plně slučitelné a kompatibilní s výstupy státního monitoringu AIM (automatizovaný informační systém) a doplňují měření v oblastech a sídlech, která státní monitoring nepokrývá, v tomto projektu jsou navíc měřeny škodliviny, které AIM nezajišťuje.
Celý systém Komunálního informačního systému ovzduší Zlínského Kraje ( ISKOZ ) je odvozen z již provozovaných měřících systémů. Na území Zlínského Kraje byly aplikovány doslova nejčerstvější a nejnovější zkušenosti z provozu moderních velkoplošných monitorovacích systému jiných krajů. Měřící body systému kvality ovzduší jsou rozptýleny buď na území Zlínského kraje, nebo jsou lokalizovány na území, které leží v jeho blízkosti a sloučením jejich výstupů se tak naskýtá využití pro Zlínský kraj.
Zlínský kraj se nachází ve východní části České republiky. Na jihozápadě sousedí s Jihomoravským krajem, na severozápadě s Olomouckým krajem a na severovýchodě s krajem Moravskoslezským. Východní hranici kraje tvoří státní hranice se Slovenskou republikou (kraj Trenčínský, v menší míře i kraj Žilinský).
Větší část je tvořena pahorkovitým a kopcovitým terénem, který v některých částech přechází v hornatý. Zvláště důležitou roli hraje zejména v uzavřených údolích a kotlinách, kde má nepříznivý vliv na tvorbu teplotních inverzí a mlh, z důvodů jejich špatného provětrávání.Ve srovnání s jinými částmi území naší republiky se stejnou nadmořskou výškou se na Zlínsku projevuje :
-
vyšší kontinentalita ve srovnání s Čechami (větší rozdíly léto-zima)
-
vliv blízkých hor
-
vliv závětrných jevů při větrech od východu
Západní část Zlínského kraje vyplňuje kromě nevysokého a lesnatého pohoří Chřibů také severní polovina Dolnomoravského úvalu a jižní část Hornomoravského úvalu.
Veškeré tyto skutečnosti mají svůj vliv na rozložení zdrojů znečištění a následné zhoršení kvality ovzduší. Z těchto důvodů nebylo možné pokrýt území pravidelnou sítí stanic, ale bylo nutné respektovat zvláštnosti Zlínského kraje
Na území Zlínského Kraje pracuje celkem 6 stanic AIM, provozovaných ČHMÚ. Kromě nich jsou do informačního systému zahrnuty i výsledky měření na stanicích dalších organizací. Většina stanic je osazena analyzátory na měření koncentrací oxidu siřičitého [SO2], oxidu dusnatého [NO], oxidu dusičitého [NO2] a prašného aerosolu [PM10, PM 2,5] . Na menším počtu stanic jsou stanovovány koncentrace ozonu [O3] a oxidu uhelnatého [CO]. Vybrané stanice AIM (stanice Zlín) měří i koncentrace některých těkavých organických látek (benzen, toluen, xylen).
Monitoring ovzduší (zpracování imisních, emisních dat, dat o chemickém složení atmosférických srážek) tedy vykonává ČHMÚ, dále Hygienická služba a v omezené míře i některé organizace. Orgány ochrany ovzduší vyžadují pro správní řízení autorizovaná měření emisí a imisí.
Automatizovaný imisní monitoring (AIM) je moderní automatizovaná síť, která produkuje data v reálném čase pro potřeby Smogového regulačního systému. Výsledky AIM jsou určeny pro zavádění operativních i dlouhodobých opatření a pro informování veřejnosti o imisní situaci.
Monitorovací stanice současně provozované, které budou zahrnuty do tohoto systému.
-
AIM –stanice Zlín, Uherské Hradiště, Štítná nad Vláří, Přerov, Košetice, Těšnovice, Valašské Meziříčí
-
Komunální monitoring (Otrokovice, Hodonín)
-
Účelová měření (Valašské Meziříčí)
-
Kampaňová měření – doplňující měření v síti kalibračních bodů sloužící pro kalibraci modelů